Okolí chaty


Místa a zábava v okolí

V blízkém okolí je vyhlášená propast macocha, ZOO park Vyškov, město Brno, krásné statutární a univerzitní město Olomouc, jeskyně Blanických rytířů a známé golfové hřiště Kořenec. V blízkém městě Boskovice můžete navštívit westernové městečko, zámek, hrad a dokonce i lázně a zimní stadion

Možnosti nákupu potravin

přímo v obci Suchý je obchod COOP, v Boskovicích (10km) TESCO, LIDL, ALBERT, KAUFLAND, COOP


Propast Macocha je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. Z jednoho je velmi dobře vidět na dno. Dnem propasti protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Amatérská jeskyně leží v severní části Moravského krasu a je nejdelším jeskyním systémem v České republice - téměř 35 km. Jeskyně je tvořena Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, jeskyní Novou Rasovnou s propadáním Bílé vody, jeskyněmi Piková dáma, Spirálka, C 13, Starou a Novou Amatérskou jeskyní, propastí Macochou a ve vývěrové části pak Punkevními jeskyněmi.
Po Macoše bylo pojmenované vesmírné těleso.
Roste zde nejvzácnější rostlina Moravského krasu- kruhatka Matthioliho.
Propast Macocha dostala jméno podle pověsti ze 17. stol.
Macocha je také vyhledávaným místem sebevrahů.
Dolní jezírko je ukryto mezi skalami a jeho hloubka přesahuje 49 m.
Vývoj Moravského krasu výrazně ovlivnila mořská záplava v třetihorách.


Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií. Nachází se nedaleko města Kunštátu, na kraji obce Rudka, v nitru kopce nazvaného Milenka. Tvůrcem tohoto jedinečného díla byl rodák z nedalekého Bořitova, Stanislav Rolínek, čalouník a nadaný sochař samouk. Jeho prvotinou byly zdařilé sochy husitských bojovníků, které vytesal do skal nedaleko svého rodiště netradičním nářadím – hasičskou sekyrkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí. Jako ateliér mu posloužily pískovcové skály do kterých dělníci vyhloubili jeskyni a on zde vytvořil bájné blanické rytíře. Vůdčí postavou je jezdecká socha svatého Václava, stojící uprostřed spícího vojska. Vchod do nitra hory hlídá mohutný kamenný lev, zvíře podivuhodné krásy. Okolí jeskyně je upraveno jako park a stává se postupně galerií pod širým nebem. Mladí sochaři zde v rámci mezinárodních sochařských symposií postupně vytváří nové sochy.
Jeskyně blanických rytířů Rudka.
Socha lva před vchodem.
Z sochy Masaryka zbyli jen nohy.
ZOO PARK Vyškov vznikl v roce 1965 a je zaměřen především na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. V současné době chová 1197 zvířat ve 123 druzích nebo plemenech. V zoo se nachází Dvoreček naší babičky, kde přichází návštěvníci do přímého kontaktu s domácími zvířaty – mohou zde krmit nebo si pohladit kůzlátka, jehňátka a další zvířata. Součástí areálu zooparku je i replika hanáckého statku z přelomu 19. a 20. století s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy, v němž jsou interaktivní expozice s ekologickými tématy. Součástí zooparku je i DinoPark a vyškovská hvězdárna v krásném přírodním prostředí Marchanického hájku.